Wyniki wyszukiwania dla:

Historia Parafii św. Kazimierza


Opracował: ks. Modrzejewski Seweryn

1. Powstanie parafii.

        Do powstania parafii doszło w roku 1991 roku. Głównym powodem jej powstania było to, że miasto ciągle się powiększało, a parafia św. Brunona była stanowczo za mała by pomieścić tak duże ilości wiernych. Tak więc potrzeba stworzenia nowej parafii była ogromna. Wtedy Ks. Biskup Edmund Piszcz powołał do istnienia parafię św. Kazimierza Królewicza.
        Parafia pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza w Giżycku ma swoją siedzibę przy ulicy Pionierskiej 14 A. Została ona wyłoniona z części terenu parafii świętego Brunona w Giżycku. Erygował ją dnia 1 lipca 1991 roku Ks. Biskup Edmund Piszcz, ordynariusz warmiński. Proboszczem parafii mianowany zostaje Ks. mgr Lech Janowicz, dotychczasowy proboszcz parafii świętego Józefa w Nowej Wsi Ełckiej, dnia 30 czerwca 1991 roku. Stanowisko proboszcza obejmuje 1 lipca 1991 roku. W tym samym dniu 1 lipca 1991 roku dotychczasowy proboszcz parafii rzymskokatolickiej świętego Brunona w Giżycku Ks. Kazimierz Krzyżaniak, który rozpoczął budowę świątyni, przekazał Ks. proboszczowi mgr Lechowi Janowiczowi nowoutworzoną parafię rzymskokatolicką pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza w Giżycku. Podstawą do aktu przekazania parafii są dekrety biskupa warmińskiego Ks. Dr Edmunda Piszcza.
        Kościołem parafialnym jest świątynia dobudowana do kościoła św. Brunona. Mieszkanie proboszcza, wikariuszy i sale katechetyczne mieszczą się w górnych kondygnacjach, a kancelaria parafialna na parterze domu katechetycznego przybudowanego do kościoła św. Brunona.
        Dnia 1 sierpnia 1991 roku poświęcono Kaplicę utworzoną z części budowanego kościoła. Poświęcenia dokonał J. E. Ks. Biskup Józef Wysocki. Od tej chwili kaplica o powierzchni 250 m2 stała się kościołem parafialnym, gdzie odprawiane były Msze Święte. Obecnie jest to kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej i stanowi ona część kościoła. Wygląd kaplicy jest skromny. Umieszczony jest tam krzyż drewniany, oraz obraz Matki Bożej Ostrobramskiej.
        Od 19 lutego 1992 roku parafia pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza jest siedzibą dekanatu św. Krzysztofa. W skład dekanatu wchodzą parafie: Bystry – św. Jadwigi Królowej, Giżycko – św. Anny, Kruklanki – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Miłki – Matki Bożej Królowej Polski, Orłowo – św. Kazimierza Królewicza, Rydzewo – św. Andrzeja Boboli, Wydminy – Chrystusa Zbawiciela, Zelki – Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
        W roku 1992, a dokładnie 25 grudnia odprawiona została pierwsza pasterka. Następnie wykończono prezbiterium, wykonano prace tynkarskie oraz schody na zewnątrz kościoła i od maja 1994 roku Msze Święte odprawiane są W nowym kościele.
        Ważnym wydarzeniem w życiu parafii była pierwsza w historii parafii Msza prymicyjna sprawowana przez Ks. Marka Janowskiego, która miała miejsce 22 maja 1994 roku.
        Następnie wykonano stacje Drogi Krzyżowej, które w 1995 roku poświęcił Ks. Biskup Ełcki. 27 marca 1996 roku miało miejsce w parafii nawiedzenie Matki Bożej w znaku Figury Fatimskiej, oraz 27 września 1996 roku peregrynacja Relikwii Św. Wojciecha z okazji 1000 – lecia jego męczeńskiej śmierci.
        W tym samym roku odbyła się pierwsza wizytacja kanoniczna przeprowadzona przez Ks. Biskupa Edwarda Samsela, która trwała w dniach 11 – 14 kwietnia. W latach późniejszych wykonano sufit w kościele, posadzkę marmurową oraz inne prace wykończeniowe. W roku 2000 na tylnej ścianie kościoła obok tablicy poświęconej żołnierzom i górnikom umieszczono medalion z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II i Logo Roku 2000 jako pamiątka pobytu Ojca Świętego w naszej diecezji.
        Rok 2000 był ważnym wydarzeniem w życiu parafii, gdyż od 14 do 21 maja trwały Misje Jubileuszowe prowadzone przez Ojców Franciszkanów Konwentualnych i 21 maja 2000 roku J. E. Ks. Biskup Ełcki dr Wojciech Ziemba dokonał konsekracji kościoła.
        W budowę kościoła parafialnego zaangażowani byli głównie miejscowi parafianie, oraz firmy budowlane sprowadzane z terenu całej Polski.
        Budowa Kościoła Parafialnego trwała w latach 1991 – 2000.

2. Wygląd kościoła.

        Kształt kościoła jest bryłą na planie prostokąta o wymiarach 55 metrów długości, 24 metrów szerokości i 12 metrów wysokości.
        Kościół jest murowany z cegły, dwunawowy, konstrukcja dachu metalowa, spawana. Obiekt pokryty jest blachą powlekaną, o dachu dwuspadowym, dość stromym. Posiada trzy wejścia główne i drzwi boczne. Na ścianie obok wejścia głównego umieszczony jest krzyż pamiątkowy z Misji Jubileuszowych (14 – 21 maja 2000 r.) a na szczycie świątyni zamocowany jest podświetlany nocą krzyż z blachy tytanowej. Cała świątynia jest z zewnątrz oświetlona.
        Wystrój wnętrza kościoła jest prosty. W centrum podwyższonego prezbiterium umieszczony jest ołtarz posoborowy wykonany z granitu. Na głównej ścianie za ołtarzem znajduje się sześciometrowy krzyż z Figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, pod którym umieszczone jest tabernakulum. Tabernakulum wykonane z mosiądzu jest pancerne, ogniotrwałe w środku pozłacane i ustawione jest na granitowej płycie. Po obu stronach ołtarza znajdują się dwie ambony. Jedna główna wykonana również z granitu, a druga mała wykonana z mosiądzu. W prezbiterium tuż obok ołtarza ustawiony jest krzyż procesyjny wykonany z mosiądzu. Na ołtarzu znajdują się trzy lichtarze również z mosiądzu. Tuż przy tabernakulum znajduje się miejsce przewodniczenia, a miejsca dla asysty znajdują się po obu stronach prezbiterium patrząc od strony wiernych. Obok głównej ściany prezbiterium umieszczony jest obraz olejny patrona parafii św. Kazimierza Królewicza. Zaraz za prezbiterium po obu jego stronach umieszczone są obrazy olejne. Obrazy są umieszczone W nawach kościoła. Z lewej strony, patrząc od ołtarza obraz Jezusa Miłosiernego, przy którym umieszczona jest chrzcielnica, a po stronie przeciwnej obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, oraz Figura Matki Bożej Fatimskiej umieszczona na granitowym cokole. Figura wykonana jest z drewna, a najej głowie umieszczonajest złota korona.
        Posadzka w całym kościele jest wykonana z marmuru, a pod ławkami jest ona drewniana. Ławki w świątyni ustawione są w trzech rzędach i są one wykonane z drzewa sosnowego. Konfesjonały wykonane również z drzewa sosnowego rozmieszczone są po obu stronach kościoła na jego końcu. Stacje Drogi Krzyżowej zawieszone są między nawami wykonane z odlewów gipsowych zostały poświęcone 4 marca 1995 roku przez J. E. Ks. Biskupa Wojciecha Ziembę. Przy wejściu do kościoła znajduje się chór, który rozciąga się przez całą długość kościoła z lewej jego strony, patrząc od wejścia. Na chórze zainstalowane są organy elektroniczne, piszczałkowe, które poświęcił 21 września 2003 roku J. E. Ks. Biskup Jerzy Mazur. Wejście na chór znajduje się na końcu kościoła obok głównego wejścia. Główne wejście jest oddzielone od kościoła drzwiami aluminiowymi, czteroskrzydłowymi – tak zwana kruchta. W kruchcie kościoła na wysokości lamperii ułożony jest tynk szlachetny, umieszczona jest tam tablica pamiątkowa z konsekracji kościoła.
        Okna świątyni to witraże przedstawiające sceny biblijne, takie jak np.: Boże Narodzenie, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Oprócz tych witraży są jeszcze witraże patrona parafii Św. Kazimierza Królewicza, witraż Matki Teresy z Kalkuty oraz witraż Roku Jubileuszowego. Sufit świątyni wykonany jest z boazerii ze świerku. Oświetlenie kościoła stanowi siedem żyrandoli z blachy miedzianej umieszczone na środku kościoła i w prezbiterium. W nawach umieszczone są kinkiety w kształcie korony. Na filarach umieszczone są zacheuszki, które wyznaczają miejsce konsekracji kościoła.
        Msze Święte odprawiane są w Niedziele o godz.: 7:00, 9:00, 10:15, 11:30, 15:00 w Pieczonkach i 17:30, a w dni powszednie o godz. 7:00, 7:30, 12:00 i 17:30.
        Warto wspomnieć, że w parafii ma miejsce całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu.
        Parafia rozprowadza różnego typu prasę katolicką między innymi „Martyrię”, „List”, „Droga”.
        Przy parafii istnieją grupy wspólnotowe między innymi: Odnowa w Duchu Świętym, Oaza Dzieci Bożych, Oaza Młodzieży oraz Schola Parafialna prowadzona przez jednego z księży wikariuszy.

3. Parafianie, teren parafli.

        Parafia w chwili utworzenia liczyła ok. 8.200 mieszkańców, z czego 7.900 to katolicy. Parafię zamieszkuje ludność napływowa z różnych części Polski, bardzo zróżnicowana. Na terenie parafii mieszka dużo rodzin wojskowych i policyjnych. Obecnie parafię zamieszkuje ok. 8.500 mieszkańców. Zamieszkująoni ulice: Kościuszki od nr 10 do 29, Plac Targcwy, Smętka, Warszawską od nr 20, Wodociągową od nr 1 do 13, Staszica, E. Plater, Suwalską, Grodzieńską, Przemysłową, Boczną, Bohaterów Westerplatte, Gdańską, Białostocką, Sienkiewicza, Górną, Ogrodową, Zieloną, Słowiańską, Przejściową, Plac Dworcowy, Jeziorną, Daszyńskiego od nr 1 do 12a, Osiedle xxx – lecia, oraz wsie Sulimy, Pieczonki i Gajewo.
        Na terenie parafii znajduje się Cerkiew Prawosławna, Zbór Zielonoświątkowców i Cerkiew Greko-katolicka. Do parafii przynależą Kaplice: pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Szpitalu Miejskim w Giżycku, w Areszcie Śledczym w Giżycku, którego Ks. Proboszcz jest kapelanem oraz kaplica filialna w Pieczonkach. Szkoły podlegające do parafii to: Szkoła podstawowa nr 5 w Giżycku, Szkoła podstawowa w Sulimach, Gimnazjum nr 2 w Giżycku, Zespół Szkół Rolniczych w Giżycku, Zespół Szkół Zawodowych w Giżycku oraz Prywatny Zespół Szkół „Karolex” w Giżycku.

4. Pracownicy parafii.

        Pierwszym proboszczem parafii mianowany został Ks. mgr Lech Janowicz i funkcję tą pełnił łdo 2010 roku.W latach 2010-2021proboszczem parafii był ks dr Jerzy Fidura. W 2021 r nowym proboszczem został Ks. kan. dr Maciej Radosław Gilewski.

Obok proboszcza w parafii pracuje wikariusz,  ks. Piotr Bączyński oraz dwóch rezydentów: Ks.Robert Wielgat i Ks. Piotr Miklusz (Kapelan Szpitala w Giżycku) . Od sierpnia 2023r nowym rezydentem w parafii został Ks dr Andrzej Żołnierowicz



Księża pracujący w parafii od momentu jej powstania (tabela):

Imię i nazwisko księdzaLata pracy w parafii
Ks. Piotr Łuński1991 – 1993
Ks. Krzysztof Gieglis1992 – 1994
Ks. Władysław Łada1993 – 1995
Ks. Tadeusz Korosteński1994 – 1995
Ks. Krzysztof Bronakowski1995 – 2001
Ks. Andrzej Borkowski1995 – 1999
Ks. Tadeusz Barnowski1996 – 1998
Ks. Bogdan Wróblewski1999 – 2000
Ks. Jarosław Buchowiecki2000 – 2002
Ks. Jan Kwiatkowski2001 – 2002
Ks. Wojciech Jabłoński2002 – 2005
Ks. Andrzej Żołnierowicz2003 – 2005
Ks. Sławomir Hońko2005 – 2010
Ks. Krzysztof Mulewski2005 – 2010
Ks. Karol Nowikowski2010 – 2012
Ks. Krzysztof Seroka2010 – 2013
Ks. Piotr Przemielewski2011 – 2012
Ks. Tomasz Lewoc2013- 2016
Ks. Tomasz Różański2013 – 2015
Ks. Radosław Pańko2015 – 2018
Ks.Marcin Jakubowski2016 – 2020
ks. Cezary Dziekanowski2018 – 2021
ks. Karol Czaplicki2020 – 2022
ks. Paweł Zaskowski2022 – 2022
ks. Piotr Bączyński2022 – 2023

Przy parafii pracuje również Ks. kapelan Piotr Mikłusz, który zajmuje się kaplicą szpitalną oraz pomaga księżom w parafii podczas większych uroczystości parafialnych.
 Od 1995 do 2013 roku przy parafii pracowały również siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej . Pomagały one w katechezie, w zakrystii i kancelarii.
 Pierwszym kościelnym w parafii był pan Henryk Dziengo, a pierwszym organistą był pan Tomasz Stankiewicz.  Od lipca 2018 do września 2020r organistką była p. Ewa Olbryś z par. Rydzewo. Od listopada 2019 r do września 2021r kościelnym był p. Andrzej Rząp z naszej parafii. W okresie od września 2020r do czerwca 2021r organistą był  śp. Paweł Urbanowicz. Parafia zatrudniała gospodynię, którą od 2010 do 2021r była p. Teresa Romatowska. Pełniła ona również funkcję referentki pastoralnej i dekoratorki. W lipcu 2021r pożegnaliśmy zmarłego rezydenta śp. ks. kan. Jerzego Kijkowskiego.  W miesiącu sierpniu 2021r do pracy w parafii skierowany został  ks. Robert Wielgat.